Často se ptáte

Dotaz: Dobrý den, na zahradě mám letos velkou úrodu rajčat. Chci se zeptat, jestli je opravdu musím úplně vyloučit ze svého jídelníčku či jsou sezonně přijatelné z vlastní zahrady? Jsou totiž napsané petitem. Předem děkuji za rychlou odpověd, neboť nyní vrcholí úroda. (paní Iva)

Odpověď: Dobrý den, užijte si úrody, ale všeho s mírou. Pokud jíte dle duangu z důvodu pročištění těla a ducha, rajčatový salát v parném létu prospívá. Rajčata jsou vzdálenými příbuznými kustovnice, která má ten nejlepší kredit v čínské medicíně, tak snad sdílí nějaké společné blahodárné účinky. (MUDr. Jozef LuckýTCM CLINIC, vedoucí lékař)

Dotaz: Dobrý den, prosím mohla bych s vámi zkonzultovat některé potraviny? Jedná se mi o ořechy, rajčata, papriky a mléčné výrobky. Jsou také zakázané úplně? U mléčných výrobků, které jsou běžně k dostání v supermarketu mi přijde, že již při výrobě prošly tepelným zpracováním, tedy by tam již lektin neměl být. Nebo případně, že sýry zapeču v troubě se zeleninou, tak bych je již také měla lektinu zbavit. Nebo se pletu? Totéž když zapeču rajčata či papriky? A pokud z čerstvým odstraním semínka, tak by tam také lektin už nemusel být, ale samozřejmě to se jen domnívám. (Petra)

Odpověď: Dobrý den, systém duangu je postavený na absenci zrní, luštěnin a brambor. Rozvíjel se v prostředí, kde se mléko konzumovalo výjimečně. Za dlouhé historie existence této diety se vyprofilovaly “indikace” - tedy stavy, kdy je dieta nejvhodnější (viz téma Duangu dnes). Při předepisování duangu se tedy snažíme imitovat stravovací návyky staré Číny a tam zkrátka absence mléka byla předpokladem. Takže u mléka a mléčných výrobků ani tak nejde o lektiny, ale o jiné bílkoviny (kasein), které mohou imunitní systém zatěžovat. Suma sumárum: občas si dejte zapečený sýr a nějaký mléčný produkt, ale mléčné produkty by v žádném případě neměly být “majoritní složkou” jídelníčku. Ohledně lilkovitých – rajčat a papriky (opět v souladu s informacemi na stránkách), tam nejde o semínka, ale o oplodí a platí pro ně “užívání s mírou”. (MUDr. Jozef LuckýTCM Clinic, vedoucí lékař)